Yelpaze Patates Tarifi

Yelpaze Patates Tarifi

Yelpaze Patates Tarifi

Yelpaze Patates Tarifi İçin Malzemeler

-Taze patates (büyük boy olanlardan, miktarı kişi sayısına göre ayarlayabilirsiniz)
-Zeytinyağı (yaklaşık 4-5 yemek kaşığı)
-Tuz
-Biberiye
-2-3 diş sarımsak


Yelpaze Patates Tarifi (videolu) Yapılışı


İlk olarak patatesleri bol su ile iyice yıkayın.
Daha sonra ince dilimler şeklinde kesin. Ancak dilimlerin alt kısımlarını tamamen koparmamaya dikkat edin. Bu işlem için çok kullanılan bir yöntem. Patatesin tabanını düzleyip kesme tahtasında hareket etmesini önledikten sonra her iki yanına tahta kaşık koyarak sabitleyin. Dilimleri keserken bıçağınız tahta kaşıkların alt kısmını kesemeyeceği için dilimler tamamen patatesten ayrılmamış olur ve yelpaze şeklini alırlar.
Fırça yardımı ile patatesi yağlayın. Dilimlerin arasına da yağların girmesi için eliniz ile aralarını hafif açın. Yine aynı şekilde tuz serpin.
Ezilmiş sarımsaktan dilimlerin arasına koyun. Taze biberiye ya da taze baharatlardan da bir kaç dilimin arasına serpiştirin. Dilerseniz bir kase içerisine yağı, ezilmiş sarımsakları, tuzu ve biberiyeyi karıştırarak fırça yardımı ile de sürebilirsiniz. Fırın torbasına koyarak ağzını sıkıca kapatın ve kürdan yardımı ile fırın torbanıza bir kaç delik açın.
200 derecede ısıttığınız fırında patates iyice yumuşayana kadar pişirin.
Bu süre patatesin boyutuna göre değişir, zaman zaman kontrol ettikten sonra yaklaşık olarak 30. dakikadan sonra poşetten çıkarttım. Fırının sıcaklığı ile servis zamanına kadar beklettim(10-15dk kadar).
Dilerseniz bu süre sonunda patateslerinizi fırından çıkartıp servis edebilirsiniz.  Dilerseniz de başka bir fırın kabına alarak dilimlerin arasına rendelenmiş kaşar peyniri yerleştirip tekrardan fırına verebilirsiniz. Kaşar peyniri eridikten sonra fırından çıkartıp sıcak sıcak servis edebilirsiniz.
Bu tarifi küçük patateslerle de çok daha kısa sürede ve aynı lezzette şık bir sunum ile yapabilirsiniz. Kahvaltılarda, et yemeklerinin yanına nefis kokusu ve tadı ile çok yakışacağını düşünüyorum.

Yelpaze patates tarifi püf noktaları nelerdir?


 Dilimleme işlemini daha hızlı yapabilmek için patatesinizin önüne tahta bir kaşık koyabilirsiniz. Aynı zamanda bu kaşık patatesinizi keserken dibine kadar kesmenizi önleyecektir. Tabii dikkatli bir şekilde kestiğinizde kaşığa ihtiyacınız olmadan da kesebilirsiniz.
 Patateslerinizin aynı sürede ve aynı oranda pişmesi için boyut olarak birbirine yakın büyüklükte patatesler seçmelisiniz. Patateslerinizin büyük veya küçük olması pişirme süresinde farklılıklar meydana getirecektir.
Patateslerinizi fırın torbasında pişirdiğinizde kendi buharında pişeceği için daha kısa sürede pişecek ve daha lezzetli olacaktı.
Aynı zamanda patatesleri fırından çıkartıp torbayı keserken direkt buhar çıkacağı için dikkatli olmalısınız.